50. LÉTA

ŽENSKÁ OSMIVESLICE

Toto období představuje další rozvoj Olomouckého veslování. Členové slavné primátorské osmy pokračují v různých sestavách v další závodní činnosti a postupem času přecházejí na trenérské či funkcionářské posty v oddíle. Pozadu však nezůstala ani děvčata. Počátkem padesátých let se postupně zformovala posádka osmiveslice, která pod vedením nového trenéra Josefa Havelky zvítězila v roce 1953 v závodě ženských osem, které jezdí tradičně v rámci "Primátorek". Na základě svých dobrých výsledků byla tato posádka vybrána, poprvé v historii našeho oddílu, do reprezentace tehdejší ČSR a téhož roku se zúčastnila I. festivalu mládeže na jezeře Snagow v Rumunsku. Tento svátek mládeže představoval vlastně první neoficiální mistrovství Evropy žen a naše děvčata získala v silné konkurenci tehdejších socialistických států 5. místo. Připomeňme si jména úspěšné osmy žen: Kalinová, Gruntová, Přibylová, Koupanová, Neoralová, Šindelářová L., Lepková, Šindelářová D., Vykydalová (kormidelnice).

1950

1950

1953

1953

1953

1953

Členky tohoto kolektivu dokázaly během své závodní činnosti posunout úroveň ženského veslařského sportu, jak v oddíle tak i mimo něj, výrazně směrem nahoru. Stejně jako u mužů se jim však nepovedl závěrečný útok na mistrovský titul - na tento vavřín si musel náš oddíl ještě počkat.

Následující léta byla poznamenána postupným odchodem členek "snagovské posádky". Z těch nejzkušenějších jezdila úspěšně čtyřka Šindelářová L. + D., Lepková, Přibylová.

POKRAČOVÁNÍ PRIMÁTORSKÉ OSMY

Plným právem můžeme nazvat následující období ve veslování mužů érou, kterou poznamenala tři jména - L. Zapletal, J. Nechvátal a J. Kalina. Velkou snahu jsme věnovali získání závodní lodě, kterou jsme si zapůjčili od Ústí n/L. Závodníci se zodpovědně připravovali na vypsanou kvalifikaci pro helsinské OH v roce 1952, ale výsledky neodpovídaly vynaloženému úsilí, ani Primátorky nedopadly podle našich představ a mistrovský titul jim stále unikal. V roce 1953 se splnila naše touha mít vlastní závodní lodě, obdrželi jsme skládací osmu z NDR a závodní čtyřku československé výroby. V roce 1955 skončila éra Kalinovy osmy, která se mohla právem jeho jménem nazývat. V roce 1957 se na trenérských postech ocitají Jiří Kalina a Luboš Zapletal a tento rok přinesl již skutečně čelné umítění našich závodníků v mezinárodním závodě. Osma Pikal, Smysl, Chalupa, Glier Č., Glier L., Hájek, Holčík Mil., Lakomý, k. Passinger zvítězila na Pražské mezinárodní regatě.

Éra 50. let s dlouhým obdobím kočování na zapůjčených lodích byla poznamenána obrovskou snahou závodníků po získání mistrovského titulu a reprezentačního trička. Primátorská osma byla reprezentantem tohoto krásného období, i když stačilo jen zazářit.

V roce 1958 byl pořad slavných Primátorských osem rozšířen o nový závod a to závod osem juniorů s názvem "Zlaté veslo". A ihned tento prvý ročník se podařilo vyhrát naší osmě ve společenství s Přerovem pod vedením trenéra Luboše Zapletala st. A to byl první výraznější úspěch začínající trenérské kariéry člena legendární primátorské osmy z roku 1950.