Připravujeme ...
MUDr. Miloslav Karásek
Byl jedním ze čtyř zakládajících členů veslování v Olomouci. Spolu s Jaroslavem Novákem, Josefem Šubertem a Miroslavem Klosem založili v roce 1941 veslařský klub v Olomouci. Pan doktor Karásek byl v letech 1941 - 1945 a 1947 - 1948 předsedou oddílu. Zemřel 6.8.1978 ve věku 78 let.
Josef Šubert
Další ze zakládajících členů olomouckého veslařského klubu, první olomoucký reprezentant. Po ukončení aktivní závodní činnosti působil jako funkcionář a rozhodčí veslování 1. třídy. Nositel řady tělovýchovných vyznamenání, zpracovával klubovou kroniku. Byl organizátorem Vetrán - klubu veslařů. Velkým dílem pomáhal vybudovat areál Lodních sportů na Envelopě a odpracoval zde stovky brigádnických hodin. Zemřel 26.4.1996 ve věku 77 let.
František Grunt
Jako fotograf zachycoval počátky veslařského sportu na novosadském břehu řeky Moravy. Věnoval se především funkcionářské práci. Postupně se vypracoval na mezinárodního rozhodčího, celých patnáct let vykonával funkci předsedy olomouckého veslařského oddílu, později působil jako předseda TJ Lokomotiva Olomouc. Od začátku stál aktivně u zrodu prvních projekčních výkresů na areál vodních sportů nad olomouckým jezem a společně se svojí starou partou dotáhl tuto stavbu ke zdárnému konci. Držitel Tyršovy medaile. Zemřel 26.10.1977 ve věku 64 let.
vítězná primátorská osma z roku 1950
O nečekané vítězství na pražských Primátorkách se v roce 1950 postarali tito členové olomouckého klubu:
Jiří Kalina, Josef Nechvátal, Zdeněk Smékal, Stanislav Smysl, Jan Dvořák, František Pikal, Jaromír Zapletal, Lubomír Zapletal, kormidelník Josef Havelka.
Stále se jedná o jedinou čistě olomouckou posádku, která dokázala v hlavním závodě osem mužů na Primátorkách zvítězit.
František Pikal
Byl jedním z členů vítězné primátorské osmy z roku 1950. Dlouholetý funkcionář Veslařského klubu, správce lodního parku, organizátor oddílových akcí Jarní veslařský běh a Liška. Odpracoval stovky hodin při stavbě nové loděnice na Envelopě. Zemřel 26.2.1984 ve věku 59 let.
Lubomír Zapletal st.
Také jeden ze členů vítězné primátorské osmy z roku 1950, aktivně vesloval 15 let. Po ukončení sportovní kariéry pracoval jako trenér. Dlouhá léta úspěšně působil také jako trenér reprezentačních posádek. Jeho svěřenci získali dva tituly juniorských mistrů světa (2- a 8+). Zemřel 14.6.1985 ve věku 61 let.
Josef Havelka
Patřil k budovatelům veslařského sportu v Olomouci a této práci věnoval mnoho ze svého života. Byl kormidelníkem vítězné primátorské osmy z roku 1950. Celý život aktivně sportoval, nejprve vesloval, pak jezdil na kole a běhal. Působil jako trenér, předseda oddílu, propagační pracovník a kronikář. Olomoucká kronika byla díky jeho usilovné práci vedena velmi pečlivě a patří k "pokladům" našeho oddílu. Byl také spolupracovníkem olomouckého regionálního tisku. V novinách po něm zůstaly tisíce kreseb a kresbiček. Zemřel 16.9.1990 ve věku 71 let.
Jiří Kalina
Byl vynikající sportovec, trenér, funkcionář a správce výstavby areálu. Velmi skromný a obětavý člověk. Jako aktivní sportovec dosahoval velmi dobrých úspěchů, byl strokem vítězné primátorské osmy z roku 1950. Působil také jako trenér a předseda oddílu, má lví podíl na vybudování nového veslařského areálu na Envelopě, kde odpracoval stovky brigádnických hodin. Zemřel 6.3.1993 ve věku nedožitých 69 let.
Josef Nechvátal
Patřil mezi ty, kteří stáli u zrodu veslařského sportu v Olomouci, byl členem vítězné primátorské osmy z roku 1950. Dlouhodobě se věnoval trenérské práci, zastával i funkce v Českém veslařském svazu v Praze. Velkou mírou se podílel na budování veslařského areálu Lodních sportů. Byl výborný a uznávaný trenér, od roku 1985 působil jako šéftrenér v Piešťanech. Ve své trenérské práci se zasloužil především o rozvoj olomouckého ženského veslování. Zemřel 7.8.1993 ve věku 71 let.
Milada Kalinová
Zakládající členka ženského veslařského hnutí v Olomouci. Dosáhla státní reprezentace na 1. stupni na 1. neoficiálním mistrovství Evropy žen. Po skončení závodní činnosti se věnovala organizační práci coby členka výboru veslařského klubu. Zemřela 15.8.1983 ve věku 57 let.
Neapolská osma 1969
Lubomír Zapletal ml., Petr Lakomý, Jaromír Hudek, Z. Kunhart, Josef Kovačík, Pavel Konvička, Josef Neštický, Miroslav Vraštil, kormidelník M. Večeřa
Trenér Lubomír Zapletal st.
V roce 1969 tato juniorská osma zvítězila na Mistrovství republiky v Ústí nad Labem. Vítězně projela cílem i na pražských Primátorkách a získala Zlaté veslo, proto neušla pozornosti Ústředního veslařského svazu a reprezentovala na 1. mezinárodní regatě juniorů FISA v Neapoli. Tam zvítězila před lodí Rakouska a USA.
juniorští mistři světa z roku 1978 Vičík - Kabrhel
Čtyřka bez korm. Zapletal, Vraštil, Konvička, Hlídek
Juniorští mistři světa na 4+ z roku 1986
Radek Krejčí, Pavel Menšík, Josef Mariančík, Libor Pazdera, kormidelník Dušan Mádl
Trenér Zdeněk Vičík
Od roku 1983 jezdila tato posádka v téměř stejné sestavě, pouze místo Josefa Mariančíka seděl ve čtyřce Jaroslav Steidel a kormidelníkem byl František Lorenc. Vždy patřili k nejlepším v republice a ani na mezinárodních závodech se neztratili. V roce 1985 se na noncoxu na Družbě umístili na třetím místě, na MSJ jim patřila až 11. příčka. V roce 1986 provedl trenér Zdeněk Vičík změnu v posádce. Nová posádka Krejčí, Menšík, Mariančík, Pazdera zasedla s kormidelníkem Mádlem do čtyřky "s" a tento rok je nikdo neporazil. V rozhodujícím závodě - Mistrovství světa juniorů v Račicích - zvítězili o 0,15s před lodí Itálie. Následující rok se posádka rozpadla. Krejčí s Menšíkem zasedli do dvojky "bez", Pazdera odešel studovat do Brna, Mariančík s Mádlem zůstali ještě rok v juniorské kategorii a přivezli z MSJ druhé místo ze čtyřky"s".
Další medailisté z MSJ, MS, ME
ME 1971 Kodaň - 2. místo: Zapletal Lubomír, Lakomý Petr (dvojka bez kormidelníka)
ME 1973 Moskva - 2. místo: Zapletal Lubomír, Lakomý Petr, Konvička Pavel, Batěk Pavel, Neštický Josef, Vraštil Miroslav (osma)
MS 1977 Amsterdam - 3. místo: Zapletal Lubomír, Neštický Josef, Konvička Pavel (čtyřka bez korm.)
MS 1979 Bled - 2. místo: Zapletal Lubomír, Neštický Josef (čtyřka bez korm.)
MSJ 1980 Hazewinkel - 3. místo: Hlídek Petr, Vařeka Ivan (dvojka bez korm.)
MSJ 1980 Hazewinkel - 3. místo: Bartošová Martina, Semerádová Jana, Machyniáková Eva (osma)
MSJ 1981 Pančarevo - 3. místo: Garajová Jana, Hýžová Martina, Suchá Jarmila (osma)
MSJ 1982 Piediluco - 3. místo: Utíkal Ladislav, Herzán Miroslav (čtyřka bez korm.)
MSJ 1983 Vichy - 3. místo: Herzán Miroslav, John Zdeněk, korm. Bednář (dvojka s korm.)
MSJ 1986 Račice - 2. místo: Kováč Petr (čtyřka párová bez korm.)
MSJ 1987 Kolín n.R. - 2. místo: Mariančík Josef, korm. Mádl Dušan (čtyřka s korm.)
MSJ 1992 Montreal - 3. místo: Matuščík Daniel, Polášek Martin (dvojka bez korm.)
MSJ 1994 Mnichov - 3. místo: Žujová Eva (osma)
MSJ 2004 Banyoles - 2. místo: Garaj Patrik (osma)