Veteráni

V sedmdesáti sbírají veslaři medaile

Rozhovor Honzy Drábka, který oslavil v září sedmdesátiny, o tom, jaké to je veslovat nejen v tomto krásném věku si můžete přečíst v příloze. Originál vyšel v týdeníku 5+2dny dne 13. září 2012.

Maratony v květnu 2011

Víkend v duchu maratonu mají za sebou Martin a Zdeněk Johnovi spolu s Františkem Lorencem. V sobotu 7. května se jel cyklistický Author Šela Marathon 2011 s tradičním cílem na hradě Helfštýn. Na start 58 km dlouhé trati se spolu se svým horským kolem postavil Zdeněk John. O poznání lepší počasí než v minulém ročníku mu zajistilo zkrácení doby na trati na konečné 3:51,18 hod., což znamenalo 360. místo v absolutním pořadí z celkem 620 startujících, v kategorii M40+ mu náležela 68. příčka. Martin nechyběl na startu závodu na 92 km. Po loňském více než 7,5 hod. souboji s bahnem byl letošní čas 5:35,12 hod. zajisté příjemnou změnou. Při neúčasti P. Padrnose a R. Kořínka skončil Martin dle Zdeňkových informací málem na 1.-2. místě, bohužel však chodil z blátem pokrytých kopců pěšky a v absolutním hodnocení se tedy spokojil s 255. místem z celkem 588. startujících. V kategorii M40+ mu patří velmi pěkné 50. místo.

V neděli 8. května se pak konal běžecký Volkswagen Maraton Praha 2011, na kterém opět nechyběl maratonový nezmar František Lorenc. Tentokrát zvládl trať o tradiční délce 42 195 m za 4:08,29 hod. čistého času a ve své kategorii obsadil konečnou 532. příčku. V absolutním pořadí se v konkurenci 5278 závodníků, kteří proběhli úspěšně cílem, umístil na 3007. místě.

Těší nás, že všichni zvládli tyto extrémní akce bez výraznější újmy na zdraví a za předvedené výkony klobouk dolů...

Běh na jaře 2011

V sobotu 2.4.2011 se představili olomoučtí veteráni na dvou běžeckých frontách. V Olomouci startovali na Jarním běhu v kategorii mužů od 18 let nadšenci jako Martin John, Marek Vraštil, Mirek Herzán, Radim Hlavica, Pavel Skula a Zdeněk Baleka. V Praze pak nechyběl jejich kormidelník František Lorenc na Hervis 1/2Maratonu v kategori mužů MM40. Všichni zajisté běželi pro radost a těšíme se na jejich účast i příští rok.

Vasaloppet 2011

Vasův běh je nejstarší, nejdelší a nejslavnější závod běžců na lyžích, který se jezdí pravidelně první neděli v březnu, tentokrát 6. března 2011. Na 90 kilometrů dlouhou trať klasickou technikou se letos vydalo rekordních 16150 lyžařů, mezi nimiž nechyběl ani kormidelník František Lorenc. Ve Švédsku startoval poprvé v roce 2006, kdy trať ze Sälenu do Mory zvládl těsně pod hranicí 9:00 hodin. V roce 2008 se dostal k necelým 7,5 hodinám, což je zatím jeho nejrychlejší výkon. Letošní závod absolvoval v čase 8:16,56 hod. a v konečném hodnocení mu náleží 8116. místo!

Macau 2010, 7th Club Crew World Championships

Mistrovství světa klubových posádek na dračích lodích se konalo ve dnech 28.7. - 1.8.2010 v Macau a s pádlem se zde statečně poprali i naši veslaři Pavel Skula a Miroslav Herzán, kteří na takové vrcholné akci nemohli chybět. Do lodi s nimi usedla také Pavla Svitáková z VK Hodonín a další vodáci z Olomouce, Hranic na Moravě, Prahy a Mladé Boleslavi. Společně všichni startovali celkem v pěti závodech. Jako první se postavili na start závodu mixů na 2000 metrů, ve kterém byli celkově 10. z téměř 20 posádek. Na stejné trati, tentokrát v kategorii veteránů, vybojovali po pár "kolizích" konečné sedmé místo z devíti startujících posádek. Jen pro hrubou představu, závodní dva kilometry na dračí lodi s otočkou jela tato dvacetičlenná posádka lehce přes devět minut. Další den patřil závodům na 200 metrů, kde v mixu česká loď figurovala až na 18. místě. Ve veteránském složení posádce unikl postup do velkého finále o pouhých 0,15 s a nakonec jim náležela druhá příčka ve finále malém, což znamenalo konečnou osmou pozici. Poslední závod absolvovala mixovaná posádka na vzdálenost 500 metrů, kde svoji účast na akci završila 11. místem.

Author Šela Marathon 2010

Tentokrát se pro změnu jiní dva olomoučtí veteráni, bratři Zdeněk a Martin Johnovi, rozhodli vyměnit loď za horské kolo a v sobotu 8. 5. 2010 se zúčastnili 11. ročníku Author Šela Maratonu, závodu, kterým odstartoval Český pohár v maratonu na horských kolech. Vzhledem k nevyzpytatelnému počasí se celá akce nesla v duchu blátivého masakru. Bahenní lázně na trati byly zajištěny po předešlých deštích, průtrž mračen však nechyběla ani během závodu. Nakonec se na oba naše závodníky usmálo i sluníčko a zdárně je vítalo v cíli na hradě Helfštýn. Zdeněk závodil na trati o délce 58 km, kterou absolvoval v čase 4:14,38 hod., což mu v jeho kategorii vyneslo 59. místo. V absolutním pořadí mu náleží 346. příčka a lze konstatovat, že se mezi téměř 700 startujícími závodníky a celkem 630 závodníky, kteří nejen úspěšně odstartovali, ale také projeli cílem, rozhodně neztratil. Obdiv si zaslouží Martin, který nastoupil na start trati o délce 93 km. Tuto vzdálenost za ne zrovna příznivých traťových podmínek ve zdraví zvládl v čase 7:26,53 hod., což znamenalo 50. místo v jeho kategorii. Celkem se na této trati postavilo na start 730 odvážlivců, z toho jich úspěšně projelo cílem jen 510 a mezi nimi se nenechal zahanbit ani Martin, který byl v absolutním hodnocení 325. Těší nás, že tento zážitek zvládli oba bez trvalejších následků na zdraví a jsme zvědaví, jestli třeba na startu příštího ročníku uvidíme našich veslařů více.

společná na závěr

Krumlovský vodácký maraton 2009 - aktualizováno 4.12.2009!

Dva z olomouckých veteránů se rozhodli dočasně vyměnit vesla za pádla a v sobotu 10. 10. 2009 se zúčastnili 7. ročníku tradičního Krumlovského vodáckého maratonu. Posádka startovala v kategorii veteránů na C2. Příležitost strokovat dostal Pavel Skula a dle zadáka Miroslava Herzána se svého úkolu zhostil na výbornou. Letošní ročník měl rekordní počet 450 přihlášených lodí v různých kategoriích a olomoučtí veslaři se mezi nimi neztratili. Trať dlouhou 36 km, s devíti jezy a jedním přeběhem, zvládli v čase 3:15,21 hod. a ve své kategorii obsadili devátou příčku. Celkově se umístili na 226. místě.

před startem

přeběh Na Pískárně

v cíli

v cíli

Na oficiálních stránkách Krumlovského maratonu se objevily fotky z archivu Vodní záchranné služby, na kterých vidíme Pavla Skulu a Mirka Herzána, jak statečně bojují s živlem o život. S odstupem času víme, že tento souboj vyhráli...

Lifestyle Sports - adidas Dublin Marathon 2009

V pondělí 26.10.2009 se v irském Dublinu konal jubilejní 30. ročník Lifestyle Sports-adidas Dublin Marathon. Svůj druhý běžecký maraton v životě zde absolvoval František Lorenc a svůj druhý maraton během uplynulých třech týdnů si zde tentokrát zaběhl Pavel Skula. Oba byli mezi 10 446 závodníky, kteří doběhli do cíle a rozhodně se nemají za co stydět. František zvládl trať v čase 3h47,03min., ve své kategorii se umístil na 443. pozici a v celkovém pořadí byl na 2770. místě. Pavel měl konečný čas 3h54,56min., v kategorii mu náleželo 541. místo a celkově se umístil na 3511. příčce. K předvedeným výkonům gratulujeme!

Kompletní výsledky naleznete ZDE.

Bohužel se nepodařilo získat více fotografií z celé akce, které by se týkaly přímo našich závodníků.

Dopolední koktejl Českého rozhlasu Olomouc

Ve středu 5.8.2009 byl na vlnách Českého rozhlasu Olomouc odvysílán pořad Dopolední koktejl - magazín o životním stylu, který byl tentokrát zaměřen na téma "...sátníci a sport".

Jako první hovoří o kladném vlivu pohybu na člověka v každém věku pan profesor MUDr. Zdeněk Jirka. V dalších minutách se autorky věnují horolezectví, atletice, bodybuildingu, cyklistice, ale také veslování. Za olomoucké veterány nad padesát let v tomto pořadu vystoupil Edvard Kožušník. Jeho příspěvek si můžete poslechnout od 38. minuty pořadu.

O návratu Jiřího Holčíka k aktivnímu veslování

Jiří Holčík začínal s veslováním koncem 50. let, od poloviny 70. let až do roku 2007 pak působil na pozici trenéra mládeže. Loni se však k veslování opět vrátil. O tomto návratu a také o tom, jak si pár let po infarktu dovesloval pro zlatou medaili na mistrovství republiky, vyšel článek v NemMagazínu, časopisu Fakultní nemocnice Olomouc. Tento článek si můžete přečíst dál v příloze.