Ziskem dvou olympijských medailí je veslování zatím nejúspěšnějším českým sportem na HRÁCH XXX. OLYMPIÁDY v Londýně. Snad žádnému sportovnímu fanouškovi neuniklo, a veslaři vůbec ne, kdo zde získal ..
...první zlatou medaili pro Českou republiku.
Teprve třetí zlatá olympijská medaile v historii československého i českého veslování putovala do Česka díky Miroslavě Knapkové, která v podstatě nedala na skifu soupeřkám šanci a zvítězila úžasným stylem start - cíl. Vedle "třeboňské" čtyřky s kormidelníkem (K. Mejta, J. Havlis, J. Jindra, S. Lusk, korm. M. Koranda), která získala zlato v Helsinkách 1952, a zlatého dvojskifu V. Kozák, P. Schmidt z Říma 1960 se Mirka stala také první ženskou držitelkou tohoto cenného kovu u nás. Už den před Mirkou však byl neméně úspěšný, i když stříbrný, skifař Ondřej Synek, který svým výkonem dokázal obhájit umístění z LOH v Pekingu 2008 a nestačil pouze na novozélandského Drysdalea.
V Londýně však nechyběl ani olomoucký odchovanec Miroslav Vraštil jr., který se představil na čtyřce bez kormidelníka lehkých vah společně s Jiřím Kopáčem a bratry Janem a Ondřejem Vetešníkovými. Tato posádka měla na Olympijských hrách svoji premiéru a úspěšně prošla přes rozjížďky a opravné jízdy až do semifinále. Zde ve velmi nabité konkurenci stačil jejich výkon "pouze" na malé finále, kde si nakonec lehkovážníci připsali celkové 11. místo. Tím pro tuto posádku však sezóna ještě neskončila a od 15.8. jim můžeme držet pěsti na Mistrovství světa neolympijských disciplín v Plovdivu, kde usedne Mirek spolu s Jirkou do dvojky bez korm. a bratři Vetešníkové doplní lehkou párovku.
Pro doplnění veslařských výsledků - dvojskif žen Jitka a Lenka Antošovy zvítězil v malém finále a celkově si připsal 7. příčku, čtyřka bez korm. M. Klang, M. Bruncvík, J. Podrazil, M. Horváth bohužel nepostoupila přes opravné jízdy.
V příloze můžete najít články z regionálních periodik - MF Dnes a olomoucké Radniční listy.